Så er vi halvvejs i sæson 23/24

695

Dette var beretningen fra TU-lederen på medlemsmødet lørdag den 23. januar:
Vi har 32 spillelicenser.
2 hold i første division – eliteholdet nr. 1 og hold 2 er nr. 5 ud af 8 hold
Serie 2 er nr. 1 – 3 point foran friheden
Serie 3 er nr. 3  – 4 point efter Fredensborg
OB hold 1 – er nr. 5 – 4 point efter Grantoften
OB Hold 2 – er nr. 2 – 1 point efter Ølstykke
OB hold 3 – er på delt første plads med Hundested
Skomar 2-mandshold ligger midt i rækken
I Jørgen Pedersen Cup (Tenax) er Jan B og Ole H videre til anden runde.
DM i keglebillard:
Thomas Bræck – spiller i marts måned
Klasse M:
Henrik Knudsen – afbud i runde 2
Klasse A:
Knud Momme – udgik i runde 3
Klasse C  – Fra start:
Heidi Wiendahl – Carsten Herbst – Ole Hansen
Ole Hansen med i runde 5 spiller i Holbæk den 3. februar
Klasse D  – Fra start:
Pernille Larsen – Carsten Herbst – Henning Schultz – Gitte Pedersen
Carsten Herbst spiller den 10. februar i Vejby i runde 5
Klasse E – Fra start
Jan Bemmann – Pernille Larsen
JB fik guld i regionsfinale – PL sølv. Landsfinale i Vejby den 3. februar
Klasse OB – Fra start:
Gitte P – Pernille – Ole H – Jan B – Jørgen Sørensen – Viggo E – Sven K
Henning S – Johnny K.W. –
Jan B i RF som spilles den 27. januar i Vejby
Søgaard Cup – Fra start:
Jan B – Pernille og Carsten Herbst
Alle er videre til runde 2 som puljevindere.
Kvinder klasse M:
Heidi Wiendahl bronze i RF
Kvinder kegler klasse A – Fra start:
Pernille og Gitte i RF som spilles i Sorø den 17. februar
Seniorcup:
Carsten Herbst på en 3 plads på ranglisten
OB-Cup:
Ole Hansen nr. 1
Henning Schultz nr. 6
Jan B nr. 33
Pernille nr. 44

Efter medlemsmødet blev den udsatte julefrokost med mad fra Skævinge Kro og med nogle og tyve deltagere afviklet.

Resultater fra ugen:
OB holdene spillede onsdag den 24. januar – Hold 1 sad over
Hold 2 tabte til Grev e med cifrene 3-5
Hold 3 vandt 5-32 over Birkerød og ligger fortsat på førstepladsen.
Begge 1. divisionshold tabte weekendens kampe med 2-6 mod hhv. Greve og Korsør.
Førsteholdet deler nu første pladsen med Søborg som mødes den 25. februar.
Serie 2 spillede uafgjort mod Ølstykke og er på førstepladsen i puljen.
Serie 3 slog Gilleleje med 8-0 den 21. januar og er på andenpladsen 3 point efter Fredensborg.
Jan B og Ole Hansen er ude af Jørgen Pedersen Cup efter nederlag i runde 2.
Efter en 4-plads i Seniorcuppen i Taastrup den 27. januar er Carsten Herbst fortsat med i toppen af ranglisten som nr. 6.
I Regionsfinalen i keglebillard kl. OB blev Jan B guldvinder og skal til landsfinalen i Morsø BK den 24. februar.
På lørdag den 3. februar spiller Ole Hansen i Holbæk i C-rækken og samme dag afvikles landsfinalen i E-rækken hvor Jan B og Pernille har hjemmebane.