Bent Sørensen er gået bort

1256

Bent Sørensen gik bort den 4. oktober 2020 og bisættes fredag den 14. oktober kl. 11 i Vejby Kirke.

Udover at være medlem af klubben sad Bent i klubbens bestyrelse i flere år. Hans engagement kom på flere fronter klubben til gode.

Jeg har haft fornøjelsen at spille på hold med Bent af flere omgange. Før kampstart fremdrog han – med et underfundigt smil – en lille lommelærke hvorfra der blev udskænket en lille skarp til holdet – nogle gange nåede man at få til begge ben. Han var fast inventar i klubben enten som en utrættelig hjælper med at fylde automater eller som spiller i en alternativ aktivitet som nogle gange berigede klubben – men som oftest gik hans vej. Hans karakteristiske stemme lyder ikke mere igennem klubbens lokaler – endnu en af de “gamle” er væk. R.I.P. gamle ven.

Jan Bemmann