I dag fredag den 12. juni er klubben åben igen

1457

Kære alle medlemmer.

Klubben åbner igen fredag efter 3 måneders nedlukning. Og vi er glade for at kunne byder jer alle velkommen igen. Men det bliver en lidt anden hverdag som vi tager fat på og derfor vil vi i bestyrelsen gerne bede jer om at tage hensyn til hinanden og efterleve de nye retningslinjer som der er oplyst nedenfor.

Der er opsat dispenser med håndsprit i begge lokaler og de vil bliver opfyldt af rengøringen. Der kommer til at stå nogle spande med definitionsservietter som skal bruges til at rengøre baller, bander klæde og kegler. Vi har valgt at fjerne alle klubkøer i øjeblikket. Da vi ikke har mulighed for at komme og foretage den fornødne rengøring af klubkøer.

Hold selv øje med om der er for mange i lokalet på en gang. Hold en passende afstand til hinanden.

Til Klubbens medlemmer og spillere:

Nedenfor er anført punkter som bedes overholdes når man befinder sig i klubbens lokaler.

·       Vise ekstra hensynsfuld adfærd – specielt over for ældre og svagelige personer

  • Holde minimum 1 meters afstand til hinanden
  • Nyse/hoste i ærmet – ikke i hånden eller ud i luften
  • Holde sig hjemme, hvis man er syg eller føler sig sløj
  • Afspritte hænderne løbende og specielt efter kontakt på flader eller ting, som flere bruger Efter hvert spil, tørres kegler, baller og træbander af med de rengøringsservietter som er i lokalet – støvsug bordet grundigt og brug derefter en rengøringsserviet på en svaber og tør let  gummibander og klæder med rengøringsservietten.
  • Tør tastatur og mus af når man har lukket systemet ned samt fjernbetjening til skærmene.

Idrætsforeningen har sørget for at der er ekstra rengøring i løbet af dagen.

Der kommer nærmer ud med hensyn til generalforsamling i løbet af denne uge.

Husk at få indsendt jeres tilmeldinger til den nye sæson SENEST den 15-06-2020 – alternativt kan i hænge den i en kuvert i klubben.

VBK logo

Med venlig hilsen

Vejby Billard Klub

Gitte Pedersen

Kasserer